Tajemné okno (2004) - část 1.

14. listopad 2014 | 15.46 |

Dnešní blogová zpráva se bude nést v podobném smyslu, jako jsem již psal v Deváté bráně. Tedy, nebude se soustředit jenom a zejména na filmový počin z roku 2004, režírovaný Davidem Koeppem. Film, ve kterém hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp (ano opět). Ale půjde opět o jakési srovnání knižní předlohy a filmu, nebo alespoň jistých dílčích znaků a souvislostí. Opět nepůjde o srovnání, co je lepší. Je příliš jednoduché říci, že kniha je lepší než film. Film má jistou časovou omezenost, do které jde jen zřídka "nacpat" toliko detailů jako do knihy. Nicméně, co se týče Tajemného okna, je zde potřeba říci, že to nejsou některé detaily, co by vadilo, že ve filmu pozbývá, ale jsou to některé dějové souvislosti, které tam chybějí. Ale jak jsem řekl, nechci říkat, která verze je absolutně lepší, jestli knižní či filmová, takže uvedu i pár detailů, které hrají ve prospěch právě filmové verze.

      Tento blog se dá číst jen a tehdy, když jste již film zhlédli, jinak není potřeba zamyšlení a srovnání, aby nabyla ve vaší hlavě nějaké konkrétní představy v souvislostech. Tím jsem chtěl říct, že vás považuji za ty, co film již zhlédli. Začnu tedy od konce, protože mě myšlenka zavála právě nakonec příběhu. Celou knihou, také i filmem se prohání myšlenka opravy konce povídky, kterou hlavní postava, jako spisovatel, před lety napsal. Záhadný cizinec z Mississippi John Shooter (John Turturro) si nárokuje práva na onu povídku a obviňuje spisovatele Morta Raineyho (Johnny Depp) nejen z plagiátorství, ale zejména z toho, že celou povídku zničil, když její konec nekoreloval s plánovaným vydáním Shooterovy povídky. Konec měl znít "Vím, že to dokážu. Řekl Tod Dawney. A vzal si další kukuřičný klas z kouřící se mísy. Jsem si jist, že časem do posledního kousíčku zmizí. A její smrt bude záhadou i pro mne." V celé knize i filmu se tato hláška, tento nový konec objeví hned několikrát. A při zřejmé podobnosti, kterou povídka s životem Morta nesla, byl konec poněkud předvídatelný. Morton Rainey na konci filmu opravdu zabíjí svou manželku, k tomu přidá i jejího nového přítele. Kniha sice míří tím samým motivem ke stejnému závěru, nicméně, závěr je zde "překvapivě překvapivý". Jako by film byl povídkou a kniha novelou, jejich odlišnost najdeme v pointě. Poslední slet událostí sice vypadá v knize podobně. Morton, již na pokraji šílenství, vidí přijíždět svou ženu k němu do srubu, a také si chystá smrtelnou zbraň, aby ženu nechal zmizet. Když se však dostane k onomu finálnímu skutku, je zastřelen pojišťovacím agentem, který vyšetřuje zapálení domu Morta a jeho ženy Aimy, když ještě bydleli spolu. Charakter pojišťováka ve filmu nenese žádnou zásadní roli, pouze řeší náhradu škod, kterou manželé Raineyovi utrpěli, když dům shořel. Nicméně v knize je agent poněkud zvídavější, co se týče toho, kdo dům zapálil.

Při jistých důkazech, jako je Molotovův koktejl, zhotovený lahví od vína z Mortova sklípku, či vznik požáru zevnitř Mortovy pracovny, nikoliv zvenku domu. Agentovi dochází, že Mort s tím žhářstvím musí mít více společného a ve vší opatrnosti se za ním vydává do srubu právě v onu dobu, co jeho žena jede pro poslední vypořádání v podobě podepsání rozvodových papírů. Opatrnost agenta je i v tom, že si bere sebou revolver, který právě nakonec použije, když na Mortona vystřelí, aby zachránil Amy. Žena Amy i její přítel Ted zůstávají naživu.

      Co se týče těch souvislostí, o kterých jsem výše mluvil, které ve filmu zachyceny nebyly, avšak dodávají příběhu nádech něčeho mnohem více, než jen příběh o úspěšném spisovateli, který má problém s pitím, s tvůrčím blokem a s ženou. John Shooter v knize není jen tvůrčím kritikem, korektorem a ledajakou projekcí temné stránky Mortovy osobnosti, zapříčiněný momentální Mortovou frustrací. Je symbolem, symbolem z Mortovy minulosti, přesněji řečeno z vysoké školy. Mort studoval literaturu a tvůrčí psaní. Ale proč se stal zrovna on slavným a kritikou tak ceněný spisovatel? Myšlenka, kterou již dávno potlačil ve své mysli, právě proto, aby jej nepronásledovala. Byl opravdu tím největším umělcem ze třídy?

...pokračování v další blogové zprávě

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře