Dvanáctým do tuctu aneb poslední příspěvek v roce

8. prosinec 2014 | 22.43 |

Dnešní zpráva je již poslední ze série blogování na mém Filmobraní. Jde o jakýsi doslov k mé činnosti zde, objasnění mého stylu psaní, který byl zde použit, a také, proč jsem si zvolil zrovna ono téma k založení blogu. Možná si říkáte, proč jsem o tom neinformoval na začátku mého blogování, proč jsem zde neuvedl předem, čím se hodlám zabývat, z jaké perspektivy, či jakým stylem se do toho pustím. Věřte, že jsem nad tím uvažoval. Jenomže, znáte to, když se úvodní zpráva napíše, skončí někde na dně stránky, nebo se úplně ztratí na dalších listech, když blogování přibývá. To by byl jeden důvod. Dalším je, že vize, očekávání a plány, které stojí na začátku, zřídka kdy korelují s finální produkcí. Blog, psaní, umělecká činnost. To jsou věci, které se organicky vyvíjejí. Není možné, na začátku s přesností určit pravidla, která by byla dodržována po celou dobu. Mohou být, nicméně to má poté svazující efekt, a tohle má být tvůrčí činnost, neměly by být pravidla, či nějaké hranice.

Založení blogu a zvolení tematiky

      Blog byl založen poté, co byl zadán jako semestrální činnost, nutná k dosažení zápočtu v jednom z předmětů. Chci jen uvést na pravou míru, že to nebyl jediný důvod, proč byl založen. Uvažoval jsem o blogu již delší dobu. Ale nerozhodnost je vlastnost lidská, vlastnost má. Byla zde potřeba motivace či impulsu. Právě zadání vyučujícím beru jako impuls a volné pole působnosti jako motivaci.

      Nějakou tu dobu jsem uvažoval, jaké téma by mi poskytlo hromadu myšlenek pro blog, u kterého bude každý příspěvek čítat přinejmenším jednu A4 stránku, abych splnil zadání mého vyučujícího. Blog, nad kterým jsem již nějakou dobu uvažoval, se měl týkat pánské módy ve stylu street style potažmo life stylu jako celku. Má vize však spočívala v tom, že tento blog bude protkán obrázky a fotografiemi, a textu nemělo být věnováno až tak příliš. Koneckonců, pokud budete hodnotit střihy oblečení, vzorky na košili, či nějaké doplňky, není prostě ani možné nějak filozofovat a tím se rozepsat. Druhým tématem, které se mi promítlo zevnitř na má zavřená víčka, bylo "zamyšlení nad filmy". Ještě tak rok zpět jsem byl velkým fandou kvalitních filmů, zamýšlel jsem se nad nimi, a poté je konzultoval se svými přáteli odborníky.

      Téma jsem tedy měl. Cítil jsem se na něj. Nicméně, nebylo to úplně tak slavné, jak jsem čekal. Skvělých filmů jsem viděl spoustu. Jenže, už je to nějaký čas, co jsem je zhlédl. Také jsem byl tehdá poněkud v jiném psychickém rozpoložení, které mi umožňovalo koncentrovat se jen a jen na umění a hluboce se do něj ponořit. Teď? Jako bych tu schopnost ztratil. Po psychicky náročném filmu, docházím někdy až k příliš plochým idejím, katarze se nedostavuje.

Tento rok byl pro mne, z mnoha důvodů, zatím jedním z nejtěžších v mém životě. Je možné, že i proto se mé hlavě někdy ani nechce ponořit do hloubek umění a raději se bude "cachtat" na hladině povrchnosti a sentimentality. Měl jsem však snahu, dovést ideu blogu o filmech, do konce.

Styl psaní a kompozice blogových příspěvků

      Tohoto odstavce je určitě potřeba. Někomu mohlo totiž přijít, že mám ve svých příspěvcích chaos a také jsou místy nepřehledné. Také by se mohl ozvat nějaký korektor, že zde má být čárka a támhle zase absentuje. Ani jedno nebudu vyvracet. Ne, že by to bylo záměrem, ale dalo se to očekávat. A věřte, že je líp, když je to takhle. Kdybych se pustil do korektury a čtení po sobě, má nerozhodnost a potřeba oprav každého mého počinu, ve smyslu aktualizace myšlenek, by vzaly za své a blogu by se nikdy nikdo nedočkal. Každý z příspěvků byl psán tak, jak mi přicházely myšlenky do hlavy, jejich proud a asociace jsem přenášel na písmo. Někdy jsem měl dokonce tak dlouhý řetězec jedné myšlenky, že utvořila souvětí na tři, či čtyři řádky. To také nemají konzumní čtenáři příliš rádi. Omlouvám se. Ale myšlenky jsou v mé hlavě chaotické, a pokud má být příspěvek zamyšlením, bude reflexí toho chaosu. Také, co se týče kompozice příspěvků. Tedy systematizace bodů, kterým se věnovaly jednotlivé odstavce. Také chaos. Opomenutí některých důležitých aspektů díla, či rozebírání některých přílišných detailů. Jak jsem již objasnil, filmy jsem viděl před nějakým časem, a tak zde byly vypsaný jen fragmenty, zjevující se v mlze, které jsem dokázal nahmatat, někdy však ne zcela uchopit.

Doufám, že se Vám má činnost líbila, že tento blog se nestane mým blogem-hrobem, a k této tvůrčí práci se ještě jednoho dne vrátím.

Dominik Bartoň

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře